Jdi na obsah Jdi na menu
 


18. 11. 2009

Výzva k veřejnosti

Výzva k veřejnosti

 

My, kluci a holky nejvyšších ročníků ZŠ Byšice, bychom vám rádi dali vědět, že jsme se dali dohromady v hojném počtu k účasti v projektu Zmizelí sousedé. Pocta dětským obětem holocaustu. Proč? Zajímají nás osudy židovského obyvatelstva a hlavně židovských dětí za druhé světové války. Zaujal nás také životní příběh Nicolase Wintona, který obětoval své pohodlí pro záchranu 669 židovských dětí. Chceme znát, co se dříve dělo, co prožívali naši vrstevníci před 70 lety. Mnohé již víme, ale chceme poznat, co se odehrávalo v místě, kde žijeme. Projekt nám také otevírá možnost cestovat, a tak poznávat. Láďu P. přivedly k účasti na projektu osudy vlastní rodiny – děda byl vězněm terezínského ghetta.

Co potřebujeme od vás, čtenářů? Řadu věcí můžeme zjistit sami – v literatuře či v archivech, ale nezastupitelnou roli hrají vzpomínky pamětníků, těch, kteří si pamatují na válečné události, a také spolužáků „našich dětí“. Kdo to je? Již jsme zjistili tyto děti židovského původu, které byly násilně odvlečeny do terezínského ghetta a dále poslány do Osvětimi, kde všechny zahynuly. Byli to: Felix Wertheimer z Byšic (čp. 266, areál firmy Graf, kde byl jeho otec ředitelem), Olga Mehlová z Byšic (čp. 246), Josef Steindler a jeho sestra Anna z Čečelic (čp. 113), Emil Sladkus z Krp (čp. 25) a Hana Hermannová, která bydlela v Byšicích u V. Košeráka (čp. 21).

Prosíme proto všechny, kteří by nám mohli poskytnout jakoukoli informací fotografii (např. školní či z akcí pořádaných v obci), ozvěte se nám. Vydáme se za vámi (nebo vy za námi? – scházíme se téměř každý čtvrtek od 14 do 15 hod. v naší škole), abychom vše zaznamenali, zdokumentovali. o nich (znali jste je, hráli jste si s nimi, prožívali společná dobrodružství, společná školní „příkoří“ atd.)

Kontaktní email : renataspackova@seznam.cz


 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář